Babos András

Cikkeinek a száma: 8
Engedmények vagy megtorlás? Ez lehet Európa válasza Trump vámjaira

2025. július 14. 17:00 | Babos András

Engedmények vagy megtorlás? Ez lehet Európa válasza Trump vámjaira

A Donald Trump, amerikai elnök által kivetett 30 százalékos vámok nyomás alá helyezték az Európai Uniót. Az Európai Bizottság egyelőre nyitott a tárgyalásokra, de azt is egyértelművé tette, hogy a hétvégi bejelentés nem maradhat válasz nélkül. Az ING szakértői több reális forgatókönyvet vázoltak fel, melyek közül rövid távon a kompromisszumokat látják legvalószínűbbnek. A tárgyalások kimenetele jelenleg nagyon bizonytalan, az viszont egyre egyértelműbb, hogy a két fél közti gazdasági kapcsolatok fordulóponthoz ékeztek.

Ilyen sors várna Magyarországra is az EU nélkül? Egy ország összeomlásának története

2025. július 11. 13:00 | Babos András

Ilyen sors várna Magyarországra is az EU nélkül? Egy ország összeomlásának története

Európa többi országával ellentétben Bosznia-Hercegovina történetét az elmúlt 30 évben háborús örökség, társadalmi megosztottság, valamint mély demográfiai és gazdasági válság határozta meg. A demográfiai krízis felgyorsította az öregedést és krónikus munkaerőhiányt okozott, amely a külföldi befektetői bizalom hiányával kiegészülve teljesen megbénította az ország gazdasági fejlődését. Bosznia-Hercegovina gazdasága komoly szerkezeti problémákkal küzd már évtizedek óta, a gyenge intézményi háttér és külső támogatás elmaradása miatt pedig az ország napjainkra Európa legelmaradottabb térségei közé süllyedt.

Az étel, ami miatt Donald Trump képtelen megállapodni Japánnal

2025. július 02. 13:05 | Babos András

Az étel, ami miatt Donald Trump képtelen megállapodni Japánnal

Egészen furcsa ok, a japán rizsválság miatt futottak zátonyra az Amerikai Egyesült Államok és Japán közti kereskedelmi tárgyalások. Az ázsiai ország az elmúlt évben az egyik legsúlyosabb rizsválságát élte át, melyet az árak megduplázódása és súlyos ellátási problémák jellemeztek. A helyi termelők védelme miatt ugyanakkor a japán kormány továbbra sem hajlandó teret engedni a külföldi árubeáramlásnak, mely akár a Donald Trumppal való megegyezésbe is kerülhet.

Hihetetlen, de igaz: újra megjelent a negatív infláció Európában

2025. június 17. 12:00 | Babos András

Hihetetlen, de igaz: újra megjelent a negatív infláció Európában

Míg Európa nagy része még az inflációs válság utolsó időszakában jár, Svájcban négy év után ismét csökkenésnek indultak az árak - adta hírül a Financial Times. A fogyasztói árak éves alapon 0,1 százalékos mérséklődése elsősorban két külső tényezőnek, a svájci frank erősödésének és az energiaárak csökkenésének köszönhető. Az infláció jegybanki célsávból történő kilépése és a deflációs kockázatok tartóssága várhatóan kamatvágásra készteti a svájci jegybankot (SNB), így az irányadó ráta várhatóan szintén 0 százalék alá fog csökkenni a következő hónapokban. A nagyon bizonytalan gazdasági környezet tehát közvetetten a 2010-es évek gazdaságpolitikai környezetét állítja vissza az alpesi országban, egyedülállóvá téve ezáltal világszerte.

Felzárkózás helyett lecsúszás: Így veszíti el versenyképességét Magyarország két kulcsterületen is

2025. június 04. 06:10 | Babos András

Felzárkózás helyett lecsúszás: Így veszíti el versenyképességét Magyarország két kulcsterületen is

Magyarország a 2010-es években a közép-kelet-európai régió középmezőnyének tetejéről annak aljára csúszott az oktatási és egészségügyi közkiadásokat tekintve - derül ki a KRTK legfrissebb Munkaerőpiaci Tükör tanulmánykötetéből. A GDP-arányos kiadások mértéke az időszakban jellemzően stagnált vagy csökkent, amely oda vezetett, hogy több régiós szomszédunk is megelőzött minket, miközben a Nyugat-Európához történő felzárkózás még inkább elképzelhetetlennek tűnik. A ráfordítások ingadozó mértéke a konzekvens állami felzárkóztatási stratégia hiányát mutatja, mely valószínűleg a hazai munkaerő versenyképességének erodálódásához is hozzájárulhatott.

Kiszámolták: Öt év múltán is nyögi a Brexit terheit a brit gazdaság

2025. május 31. 18:00 | Babos András

Kiszámolták: Öt év múltán is nyögi a Brexit terheit a brit gazdaság

Több, mint öt év telt el azóta, hogy az Egyesült Királyság hivatalosan is kilépett az Európai Unióból, a Brexit külkereskedelemre és nemzetgazdaságra gyakorolt negatív hatásai azonban még mindig érezhetőek. Friss kutatások szerint az Európai Unió felé irányuló brit exportot 6-30 százalékkal vethette vissza a közös vámterület elhagyása, bár a becsléseket jelentős bizonytalanság övezi. A negatív hatások erősödését mutatja a Brexit jelenlegi megítélése is, a lakosság 55 százaléka ugyanis ma már károsnak ítéli meg az EU elhagyását.

Megvan, hogyan támasztaná fel a láncfűrészes elnök a pesót

2025. május 18. 17:00 | Babos András

Megvan, hogyan támasztaná fel a láncfűrészes elnök a pesót

Az októberi időközi választásokra készülve Javier Milei argentin elnök a peso erősítését tűzte ki fő stratégiai céljául – számol be róla a Bloomberg. Az export fellendítését, a belső pénzügyi tartalékok mozgósítását, valamint a devizapiac kereslet-kínálati viszonyainak egyensúlyba hozását elősegítő intézkedések jelentősen javíthatják az argentin gazdaság megítélését és csökkenthetik az inflációs kockázatot. A fizetőeszköz erősítése azonban nem kockázatmentes lépés, ugyanis kiegészülve a jelentős adóterhekkel és általános bizonytalansággal jelentős kihívások elé állíthatja a gazdaság több szektorát is.

Nagyon alacsonyak a bérek Magyarországon, pedig lenne kiút a gödörből

2025. május 15. 10:00 | Babos András

Nagyon alacsonyak a bérek Magyarországon, pedig lenne kiút a gödörből

Magyarországon a megtermelt jövedelemből jóval kisebb arányban részesednek a dolgozók, mint a fejlett országokban – állapítja meg Boda György, a Budapesti Corvinus Egyetem emeritus docense legújabb tanulmányában (pdf). A jövedelem egyensúlytalan felosztása rámutat a visegrádi régió gazdaságmodelljének korlátaira, melyek az alacsony hozzáadott értékű, összeszerelő tevékenységből és az elmaradt fejlesztésekből származnak. A kiutat a tudástőke és a termelékenység fejlesztése jelentheti, mely utat nyithat a reálbérek felzárkózásának és a gazdaság szerkezeti átalakulásának.

Részletes keresés